Częste pytania

O co często pytacie Państwo w gabinecie?

Jak postępować po urazach zębów?

Urazy w obrębie jamy ustnej zawsze wiążą się z dużym krwawieniem, ponieważ to jeden z najbardziej ukrwionych obszarów ciała.
Należy zareagować od razu: przyłożyć do krwawiącego miejsca gazę, chusteczkę czy czysty kawałek materiału i po chwili ocenić "straty".

Jeżeli ząb stały jest wysunięty z zębodołu, możemy spróbować ustawić go na właściwym miejscu. Im szybciej to zrobimy, tym większa szansa na powodzenie naszej "akcji". Zagryzamy gazę/chusteczkę stabilizując ząb i jak najszybciej udajemy się do dentysty.

Ząb stały który wypadł opłukujemy wodą usuwając zanieczyszczenia i wkładamy z powrotem do zębodołu (replantujemy). Jeśli mamy obawy żeby zrobić to samemu, umieszczamy ząb w soli fizjologicznej, ślinie lub mleku i udajemy się do dentysty, najlepiej w ciągu godziny od urazu. Im więcej czasu minie od wypadku, tym mniejsza szansa że uda się właściwie umieścić ząb w zębodole. Jeśli uda się włożyć ząb do zębodołu stabilizujemy go przez zagryzienie gazy/chusteczki. w gabinecie lekarz ufiksuje go kompozytem.

REPLANTUJEMY TYLKO ZĘBY STAŁE!!!

Jeżeli ząb jest złamany, warto odszukać brakującego fragmentu. W większości przypadków można go przykleić. Jeśli nie mamy brakującego kawałka, lekarz odtworzy go kompozytem.

Zachęcamy do zainstalowania aplikacji ToothSOS, pomoże zachować zimną krew!

Wstawiamy też ściągę :)