Przy nieprawidłowym rozwoju zębów może dojść do ich zatrzymania. Na czym to polega? I w jaki sposób przeprowadza się w takim przypadku leczenie?
Co to jest ząb zatrzymany?
Zębem zatrzymanym nazywamy taki ząb, który jest już w pełni wykształcony, ale z jakiegoś powodu pozostał w układzie kostnym. Jest on prawidłowo wykształcony pod względem anatomicznym, jednak utknął w kości i mimo zakończenia okresu jego wyrzynania nie osiągnął płaszczyzny zgryzu.
Ząb może być zatrzymany częściowo lub całkowicie. O zatrzymaniu częściowym mówimy w sytuacji, gdy ponad powierzchnię dziąsła wystaje niewielka część korony, natomiast zatrzymanie całkowite to takie, gdy nie można zobaczyć nawet kawałka zęba, gdyż jest on cały otoczony przez kość.
Jakie są przyczyny zatrzymania zęba?
Do zatrzymania zęba może dojść z rozmaitych powodów, ale najczęściej jest to efekt tego, że w łuku zębowym jest po prostu zbyt mało przestrzeni dla nowego zęba. Brak miejsca stoi na przeszkodzie, by mógł się on prawidłowo wyrżnąć.
Ale dlaczego w łuku zębowym miałoby zabraknąć miejsca? Otóż do takiej sytuacji dochodzi zwykle wtedy, kiedy ząb mleczny zbyt długo pozostaje w zębodole. Zamiast wypaść i zrobić miejsce dla zęba stałego, blokuje go. A kiedy spóźniony mleczak wreszcie wypadnie, pozostałe zęby są zbyt ciasno ułożone.
Choć jest to najczęstszy powód zatrzymania zęba, to nie jedyny. Może do niego dojść również z powodu niedoboru witamin A i D, a także zmian hormonalnych, urazów szczęki, predyspozycji dziedzicznych oraz błędów popełnionych w dotychczasowym leczeniu stomatologicznym.
Ząb zatrzymany – jak go rozpoznać?
W większości przypadków rozpoznanie, że masz ząb zatrzymany, nie jest wcale trudne. W przypadku zatrzymania częściowego można mały kawałek zęba nad linią dziąsła wyczuć językiem. Widać go też gołym okiem w jamie ustnej.
Przy zatrzymaniu całkowitym nie widać ani skrawka zęba, ale i tak można poznać, że musiał on zostać zatrzymany, ponieważ brak odpowiedniego zęba w danym miejscu łuku zębowego od razu zwraca uwagę.
Sytuacja jest trudniejsza do rozpoznania jedynie w przypadku zatrzymanych ósemek. To dlatego, że są to zęby, które wyrzynają się najpóźniej (a u części osób nawet w ogóle się nie pojawiają). Z tego powodu brak widocznego zęba w tym miejscu nie wzbudza niepokoju i jest zwykle bagatelizowany. Dopiero wykonanie zdjęcia rentgenowskiego umożliwia wykrycie zatrzymanych ósemek.
Warto być czujnym – brak widocznego zęba w łuku to nie jedyny sygnał świadczący, że mogło dojść do zatrzymania. Również objawy takie jak przewlekły ból, nieprawidłowy zgryz, problemy z otwieraniem ust i szczękościsk mogą świadczyć o obecności zęba zatrzymanego, trzeba więc zwrócić na nie uwagę.
Zapisz się na konsultację!
Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą, aby odpowiedzieć na wszystkie pytania i przedstawić możliwe terminy wizyty.
Ząb zatrzymany – co zrobić?
Ząb zatrzymany to problem, z którym oczywiście należy udać się do dentysty. Przegląd stomatologiczny i zdjęcie rentgenowskie pozwolą lekarzowi na ocenienie charakteru tego problemu i wybór odpowiedniej metody postępowania.
Niestety często jedyne, co można zrobić, to chirurgicznie usunąć zatrzymany ząb. Przeprowadzając taki zabieg, chirurg nacina dziąsło, żeby uzyskać dostęp do zatrzymanego zęba. Przy zatrzymaniu częściowym trzeba rozciąć błonę śluzową nad zębem. Jeśli ząb jest całkowicie zatrzymany w kości, dostęp do niego uzyskuje się, wycinając odpowiednią ilość kości nad nim.
Następnym krokiem jest rozpreparowanie korzeni i wykonanie dłutowania, czyli rozchwiania korzeni za pomocą dźwigni. Po rozchwianiu korzenie wyjmuje się za pomocą chirurgicznych kleszczy.
W części przypadków przeprowadza się ściąganie zęba poprzez leczenie ortodontyczne. Ząb jest odsłaniany chirurgicznie, a następnie wdrożone zostaje leczenie aparatem ortodontycznym. Może ono trwać około dwóch lat, warto jednak poświęcić tyle czasu, ponieważ dzięki temu można poradzić sobie z problemem zatrzymanego zęba bez jego usuwania.
Co możesz teraz zrobić?
Masz problem z zębem zatrzymanym? A może dopiero podejrzewasz, że może cię on dotyczyć? Przyjdź do Włodarz Stomatologia, a zajmiemy się tym problemem. Możesz umówić się na wizytę, dzwoniąc pod numer +48 601 37 38 55 lub wypełniając formularz.